„Stropodach” to nazwa dachu prostego – czyli takiego dachu ze specyficznym stropem nad ostatnią, najwyższą kondygnacją. Pełni ono jednocześnie funkcję pokrycia dachowego. W tradycyjnych projektach domów stromych, stropodachy stanowią mocny akcent w elewacji budynku.
Co może być zaletą stosowania stropodachu? Na pewno część ludzi uzna, że wykluczamy ten akcent z całej bryły budynku. Jedynym śladem po nim jest attyka (która może kończyć ściankę lub balustradę) albo niewielki daszek, który się tam znajduje.
Dachy płaskie, stropodachy, zazwyczaj mają konstrukcję żelbetonową. Rzadko spotyka się, by konstrukcja ta była drewniana. Konstrukcja ta jest stworzona ze zwykłego stropu, odpowiednio jednak ocieplonego i zabezpieczonego warstwą przeciwwodną. Jeśli chcemy, aby nasza konstrukcja stropowa lepiej funkcjonowała, dbamy także o to, żeby nasza warstwa ciepła miała dobrą możliwość odprowadzania nadmiaru pary wodnej, która nam się wytwarza. Jak to powstaje? Między warstwą pokrycia a warstwą ocieplenia można pozostawić pustą powierzchnię, zaś w ścianie – np. wspomnianej attyki – umieścić otwory wentylacyjne, które skutecznie mogą odprowadzać nam nadmiar pary wodnej. Wysokość owej przestrzeni wentylacyjnej zależy od przyjętych rozwiązań – jeśli wysokość ta jest znaczna, warstwa ta wymaga dodatkowego pokrycia własnej konstrukcji nośnej, tworzącej niewielki daszek połączony ze stropem.
Przeglądając projekty domów – czy to projekty domów tradycyjnych, czy to projekty domów nowoczesnych – warto wiedzieć o zaletach i ewentualnych wadach dachu prostego, jakim jest stropodach. Zanim jednak się na niego zdecydujemy, musimy się upewnić w planie zagospodarowania przestrzennego i warunków zabudowy, czy gmina, na której budynek ma powstać, akceptuje tego typu rozwiązania na naszym obszarze.