Długo można wymieniać zalety domu z piwnicą – dzięki dodatkowej kondygnacji mamy więcej przestrzeni, możemy w piwnicy umieścić kotłownię i schowek na węgiel (dzięki czemu brud nie będzie aż tak rozprzestrzeniał się po całym domostwie), stworzyć spiżarnię (w piwnicy jest chłodniej, dzięki czemu nasze zbiory mogą dłużej przetrwać), a także wygospodarować dodatkowe pomieszczenia na siłownię czy saunę. Niewątpliwym minusem jest zwiększony koszt budowy (niektórzy wyliczają, że nawet o jedną trzecią). Nie na każdej powierzchni możemy piwnicę stworzyć – dużo zależy od poziomu wód gruntowych na naszej działce.
Biorąc pod uwagę wady piwnicy, które ciężko przeskoczyć, i niewątpliwe zalety, którym łatwo ulec – możemy pójść na rozsądny kompromis, jakim jest zbudowanie domu zaledwie częściowo podpiwniczonego. Jak to w kompromisach bywa, z pewnością nie jest to rozwiązanie tak idealne jak stworzenie całej piwnicy (patrząc głównie pod kątem przestrzeni), ale miejsce na kotłownię czy spiżarnię mieć powinniśmy.
Jeśli zdecydujemy się na dom częściowo podpiwniczony, na pewno nie powinniśmy oszczędzać na fachowcu – najlepiej, jakby był z polecenia i z dużym doświadczeniem zawodowym. Stworzenie domu częściowo podpiwniczonego wymaga wylania ław fundamentowych w kształcie schodków – to raz, dobrego uzbrojenia i szalowania – to dwa, oraz wykonania izolacji przeciwwilgociowej – to trzy. Złe wykonanie tych czynności może nie tylko obniżyć jakość naszego budynku, ale nawet stanowić zagrożenie naszego bezpieczeństwa w przyszłości.
Warto pamiętać, że właściwie nie ma przeciwwskazać do dołączenia częściowej piwnicy do naszego budynku, nawet jeśli projekt domu tego nie uwzględniał. Jeśli tak się dzieje, można skonsultować się z architektem i przerobić projekt domu do naszych potrzeb.