Ustalmy od razu, czym jest „dom parterowy” – budynkiem o jednej kondygnacji. Oznacza to, że nie mówimy tutaj o żadnym podpiwniczeniu lub piwnicy. Ten typ domów nie jest popularny w Polsce – najczęściej można zauważać go w krajach skandynawskich (dodatkowo w konstrukcjach drewnianych).
Domy parterowe mają z założenia o wiele większą powierzchnię – musimy zmieścić tam kotłownię czy wiatrołap, często także garaż. Zdecydowanie ma to znaczenie przy wyborze działki do projektu domów parterowych – musi być ona dostateczne duża, by nie brakło nam miejsca (w połączeniu z wszystkimi parametrami określonymi w ustawie, które musimy przestrzegać, małe działki odpadają, jeśli chcemy wybudować dom parterowy; ciężko będzie również z działkami wąskimi lub niewymiarowymi).
Zwykle projekt domu parterowego oparty jest na kształcie kwadratu czy prostokąta. Co jest największym wyzwaniem dla projektanta? Z całą pewnością: komunikacja w budynku. Ważne, aby korytarze i różne przejścia nie zajmowały nam większej powierzchni, a jednocześnie żeby były na tyle przestrzenne, aby domownicy nie wchodzili sobie w drogę. Za dobry wynik uznaje się, jeśli tego typu komunikacja zajmuje nieco więcej niż 10% powierzchni użytkowej – gdy mamy projekt naszego wymarzonego domu parterowego, warto więc sobie sprawdzić, jak wygląda w nim procentowe rozmieszczenie pomieszczeń.
Zwróćmy uwagę także na oddzielenie części „dziennej” od „nocnej”. Do tej pierwszej kategorii należą miejsca, w których spędzamy znaczącą część dnia – kuchnia, jadalnia, salon, może u niektórych także biuro. „Nocna” to, oprócz sypialni oczywiście, także łazienka. Rozdzielenie tych dwóch części (i mądre ich zagospodarowanie) pozwoli na wygodniejsze i lepsze życie w domu wraz z innymi domownikami.