Łazienka jest pomieszczeniem, który koniecznie musi znaleźć się w naszym domu. Posiadając projekt domu piętrowego, na pewno zauważymy, że tych łazienek mamy co najmniej dwie – zarówno na parterze, jak i na piętrze budynku.
Często zdarza się, że toaleta jest osobnym pomieszczeniem, wydzielona z części, w której znajduje się prysznic lub wanna. Na pewno takie rozwiązanie docenią te domostwa, w których jest sporo lokatorów, jednak istnieje duża grupa ludzi, którym to rozwiązanie absolutnie się nie podoba. Przy takim „podzieleniu” łazienki musimy wziąć pod uwagę na pewno koszta – dochodzi nam dodatkowa ściana, którą trzeba wygładzić, wykafelkować, dbać; dochodzą nam dodatkowe drzwi i framugi; być może dochodzi nam dodatkowa umywalka. Pytanie więc, czy warto?
Przy projektowaniu domu warto zwrócić także uwagi na wymiary łazienki i tego, czego od łazienki oczekujemy. Potrzebujemy wanny (zwykłej, narożnej, z hydromasażem) czy prysznica? Na pewno wanna jest wygodniejsza, jeśli cenimy sobie relaks w wodzie, ale za to prysznic zajmuje mniej miejsca. Można także połączyć wannę z prysznicem, tworząc dookoła wanny płyty prysznicowe (jeśli wanna jest otoczona z trzech ścian ścianami, takie płyty nie będą zajmowały zbyt wiele miejsca). W łazience musimy zaprojektować także miejsce na WC i umywalkę – to są rzeczy absolutnie obowiązkowe. Jeśli nie zdecydowaliśmy się na ogrzewanie podłogowe, trzeba wyodrębnić przestrzeń na kaloryfery (choć nawet przy ogrzewaniu podłogowym warto mieć jakiś ścienny kaloryfer, na który moglibyśmy dawać mokre ręczniki lub po prostu włączać w pierwsze jesienne wieczory, gdy ogrzewanie jeszcze nie działa, a po wyjściu z kąpieli mamy gęsią skórkę). Elementami, nad którymi warto się zastanowić, jest bidet i pralka (choć ta ostatnia często dawana jest np. w piwnicy), i oczywiście szafki – w którym trzymamy wszystkie potrzebne kosmetyki, ręczniki czy pidżamy.
W projektach domów architekt oznacza te wszystkie elementy – ewentualnych zmian możemy dokonać przy adaptacji projektu.