Projektem domu energooszczędnego możemy określić taki projekt, którego głównym zadaniem jest zminimalizowanie kosztów użytkowania. Pod definicję kosztów użytkowania podchodzą wydatki, które musimy ponieść, żeby korzystać z ogrzewania czy przygotowania ciepłej wody użytkowej. Zwłaszcza w obecnych czasach, gdy ceny energii znacząco rosną – zwracamy szczególną uwagę na rozwiązania, które pozwolą nam zmniejszyć koszty ewentualnej eksploatacji budynku. Coraz częściej zwraca się uwagę nie tylko na komfort mieszkania, ale także zgoda z życiem w poszanowaniu ze środowiskiem.
Ponadto, energooszczędność zostaje już wymuszana przez prawo – budynki, które teraz powstają, mają obowiązek spełniania wymogów dotyczących ograniczenia zużycia energii.
Już przy wyborze projektu musimy mieć na uwagę jego energooszczędność. Projekt domu energooszczędnego zawiera charakterystykę energetyczną – dokument ten opisuje nie tylko właściwości przegród zewnętrznych bądź rodzaj materiałów izolacyjnych, które zechcemy zastosować, ale także uwzględnić trzeba czynniki, które wpływają na zużycie energii.
„Tak, to jest projekt domu energooszczędnego” – kiedy możemy tak powiedzieć? Ważna jest bryła budynku – choć nie tak bardzo, jak w budynku pasywnym, który jest jednym z bardziej restrykcyjnych typów domu energooszczędnego. Dom, który szczyci się mianem „energooszczędnego”, jest bardziej indywidualny; ważne jest również to, w którym miejscu na działce nasz budynek się znajduje. Budynek musi być dopasowany nie tylko do wyobrażenia lokatorów, ale także do wymogów działki. Od strony północnej powinny być tworzone pomieszczenia o funkcji drugorzędnej (jak na przykład pomieszczenia gospodarcze), strona południa zaś to sfera określana jako sfera mieszkalna. To ona w największej mierze potrzebuje ciepła i odzyskiwania energii słonecznej.