Jeśli planujemy budowę domu, warto zastanowić się nad miejscem do przechowywania naszych pojazdów – samochodów czy rowerów. To, na jaki garaż się zdecydujemy, zależy w głównej mierze od działki, którą posiadamy (jej kształtu i szerokości). Jeśli ponadto mieszkamy przy ruchliwej ulicy, musimy także wziąć pod uwagę nieco przedłużony podjazd, żeby uniknąć manewrów na głównej drodze. Ponadto, z przepisów wynika, że minimalna wysokość garażu to 2,2m, a każdy garaż musi być wyposażony w oświetlenie i wentylację.
W wielu projektach domów, czy tradycyjnych, czy to nowoczesnych, mamy uwzględniony już garaż. Garaż taki wkomponowany jest w bryłę budynku, przez co stanowi zgrabną i integralną całość.
Można zauważyć trend na garaże większe, na dwa i więcej samochodów, szczególnie w nowoczesnych projektach domów. Łatwo to wytłumaczyć – takie domy buduje się, zazwyczaj, w znacznej odległości do miasta. Posiadanie samochodów daje więcej pewną swobodę domowników, a przede wszystkim nie uzależnia od komunikacji miejskiej czy taksówek. W przypadku większych garaży, największym wyzwaniem dla architekta jest takie zaprojektowanie tej przestrzeni, by nie zdominowała ona całego budynku – powstało jednak tak wiele rozwiązań tego problemu, że z pewnością znajdziemy coś dla siebie.
Jak wspomnieliśmy już – garaż uwzględniony w projekcie domu stanowi także integralną część naszego budynku; nie musimy martwić się, czy dodanie garażu zepsuje nam elewację czy estetykę domu (szczególnie teraz, przy możliwości wyboru różnych bram garażowych i rolet, które mogą doskonale komponować się ze ścianami domu).
Kolejną zaletą jest oszczędność miejsca na działce – jest to istotne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy cena gruntów nam rośnie.
Plusem są także koszty – jedna ze ścian garażu i domu jest wspólna, przez co cała nasza inwestycja jest tańsza aniżeli wybudowanie osobnego garażu obok domu. Wbudowanie garażu do naszego domostwa jest także rozwiązaniem praktycznym (docenianym zwłaszcza przy złych warunkach pogodowych, gdy możemy z pachnącej obiadem kuchni zejść po schodach i wejść do auta, bez konieczności zmoknięcia). Połączenie garażu poprzez kotłownię czy pomieszczenia gospodarcze sprawi ponadto, że spaliny czy zapach oleju nie dostanie się do naszej części mieszkalnej.