Przy wyborach projektu domu, warto wybrać projekt gotowy, który będzie projektem kompleksowym – czyli oprócz tego, że zawierał będzie projekt zawierający część architektoniczną i konstrukcyjną, będzie także posiadał projekt dotyczący instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, gazowej, elektrycznej i odgromowej. Takie projekty zazwyczaj znajdujemy w burach architektonicznych – są one projektami pełnymi, częstokroć także wielokrotnie konsultowanymi i sprawdzanym (czy to przez architektów, czy branżystów). Jeśli decydujemy się na indywidualne zamówienie projektu instalacji, na pewno będzie to zdecydowanie droższe niż zakup wraz z projektem gotowym, na który się zdecydowaliśmy.
Architekt adoptujący może nam, oczywiście, dokonać zmian w części instalacyjnej projektu – nie potrzebuje do tego zgody osoby, która ten projekt stworzyła. (A, oczywiście, architekt, który projekt stworzył i architekt adoptujący to mogą, ale nie muszą być tymi samymi osobami). Warto jednak dopasowywać takie projekty, by ilość zmian była jak najmniejsza, a projekt był najbliższy do spełnienia naszych oczekiwań.
Jak wspomnieliśmy – projekt powinien być kompleksowy, a więc zawierać wszystkie potrzebne informacje o budowie domu, także te dotyczące instalacji. Możemy na pewno zamówić projekt instalacji i projekt architektoniczno-konstrukcyjny domu w dwóch osobnych punktach, ale bardziej korzystniejsze jest, gdy posiadamy to w jednym, gotowym projekcie – dzięki temu architekci i instalatorzy mogę optymalnie przygotować projekt pod kątem lokalizacji pionów, kominów, łazienek, kotłowni czy ustalić trasę przebiegu instalacji.
Jeśli jednak zdecydujemy się nie na projekt kompleksowy, ale osobny, musimy zdawać sobie sprawę, że powinniśmy mieć wiedzę z zakresu instalacji. O ile przy projekcie kompleksowym specjalistycznej wiedzy nie musimy posiadać żadnej, o tyle powinniśmy mieć ją już przy wyborze odpowiedniej firmy, która zapewni nam najwyższą jakość usług, zmieści się w zakładanym budżecie, a my będziemy spokojni, że znaleźliśmy odpowiednich fachowców.