Wspominaliśmy o tym, że kompleksowe projekty domów na pewno są dla nas wygodniejsze, jeśli nie posiadamy specjalistycznej wiedzy z zakresu instalacji. Decydując się jednak na zamówienie osobnego projektu z instalacjami i osobnego z architekturą domu, musimy być świadomi konsekwencji takiego wyboru.
W trakcie trwania budowy możemy te instalacje delikatnie modyfikować – czy to dostosowywać rozmieszczenie lamp, czy gniazdek elektrycznych do przyszłej zabudowy kuchni, pokoju, łazienki. Jak określa to prawo budowlane, stanowią one nieistotne odstępstwa od projektu, które mogą zostać wprowadzone do dziennika budowy przez kierownika. Najważniejsze, aby nie zmieniać wybranej instalacji na zupełnie inne systemy, co wiąże się z zupełnie innymi dokumentacjami.
Ciekawostką, na którą warto zwrócić uwagę, jest także fotografowanie kolejnych części budowy. To nie tylko pamiątka tego, jak nasz dom od zera powstawał – to także materiał, który możemy wykorzystać w przyszłości. Dokonując remontu za parędziesiąt lat, dzięki takim zdjęciom będziemy w stanie stwierdzić, czy w jakimś miejscu w ścianie nie znajduje się kabel, którego przerwanie byłoby dla nas niezwykle niepożądane i kosztowne.
Projekt instalacji umożliwi kontrolę prac na całej budowie, będzie też mocną podstawą do ewentualnej reklamacji, jeśli okaże się, że montaż całej instalacji jest nieprawidłowy. Taki projekt zakłada również, że urządzenia i trasy przebiegu wszystkich przewodów zostały optymalnie dobrane do układu pomieszczeń całego budynku, jak i jego kubatury.
Możemy także zdecydować się na dodatkowe instalacje, oprócz tych standardowych – zwiększą one zarówno komfort mieszkania, jak i mogą wpłynąć na energooszczędność. Najpopularniejsze są projekty ogrzewania kominkowego, wentylacja mechaniczna, jak również instalacje solarne.