Wielokrotnie posługujemy się pojęciem „domu nowoczesnego”, warto jednak zdefiniować samo to pojęcie. Decydując się na projekt z najnowszego katalogu, nie oznacza to oczywiście, że zakupiliśmy projekt domu nowoczesnego – bardziej już tutaj możemy mówić o „budynku współczesnym”. Może on być bowiem stylizowany, na przykład na sarmacki dworek sprzed wieków.
Jeden ze specjalistów określa dom nowoczesny jako taki, który zaspokaja wymagania współczesnego mieszkańca – jeśli brać takie kryterium, z pewnością większość domów współczesnych spełnia takie kryterium; także tych domów stylizowanych.
Dom nowoczesny przewiduje wykonanie domu z powszechnie dostępnych materiałów, ale o przyzwoitej i dobrej jakości. Wyposażony on jest także w komplet współczesnych urządzeń domowych, które ułatwiają codziennie funkcjonowanie. Ponadto ważny jest także układ wnętrz, również przystosowany do „nowoczesnej” rodziny.
Stereotypowo „dom nowoczesny” kojarzony jest z płaskim dachem, dużymi przeszkleniami i ogólnym minimalizmem, wykończonym w szkle i stali. Niezupełnie materiał świadczy jednak o nowoczesności – domy drewniane także do nowoczesnych mogą należeć, bo zastosowano w nich nowoczesne technologie.
Same domy ze szkła i stali prezentują pewną estetykę, która wywodzi się z nurtu modernistycznego. Niektórzy nie określają tego jako nowoczesność, a jako pewien styl. Domy takie często pojawiają się w dużych ośrodkach miejskich, gdzie miesza się wiele kultur; tam często manifestujemy własne poglądy na estetykę czy sposób bycia.
Nie ulega jednak wątpliwości, że to stal i szkło kojarzą nam się z nowoczesnością. Głusi na debaty i dyskusje specjalistów, kreujemy swój własny stereotyp, który przestaje już być stereotypem, a pewną normą, która określa elementy projektów domów nowoczesnych.