Dom z piwnicą z pewnością jest o wiele wygodniejszy – mamy więcej miejsca do zagospodarowania, więcej przestrzeni do wykorzystania, więcej pomieszczeń do użycia. Są jednak dwie skuteczne wady, które mogą utrudnić, a wręcz uniemożliwić postawienie piwnicy w naszym domu.
Pierwsza kwestia, bardzo oczywista – wzrost kosztów budowy o około jedną trzecią. Tworzymy kolejną kondygnację, jest więc jasnym, jak wiele pochłonie to pieniędzy. Koszty budowy piwnicy obejmują większej ilości betonu, którą potrzebujemy przy jej tworzeniu; zwiększonej kubatury wykopów, potrzebnych do osadzenia piwnicy w ziemi; konieczności wykonania stropu nad piwnicą, który jest nieodzowny; koszt materiałów izolacyjnych (zarówno zabezpieczających przed przemarzaniem, jak i przed przemakaniem) czy chociażby schodów, bo czymś jednak do naszej piwnicy dostać się musimy.
Drugim ważnym elementem jest jakość gruntu, na którym znajduje się nasza działka. Chodzi tutaj koniecznie o zorientowanie się, na jakim poziomie są wody gruntowe na powierzchni, na której ma stać nasz dom. Wiadomym jest, że na powierzchniach o wysokim poziomie wód gruntowych niemożliwe jest stworzenie domu na podstawie projektu z piwnicą. By oszczędzić na sprawdzaniu, jak bardzo jesteśmy na to narażeni, nie zawsze obowiązkowe jest robienie badań geologicznych (choć mimo wszystko polecamy, by je wykonać i być pewnym) – czasem wystarczy rozmowa z sąsiadami mieszkającymi w okolicy, którzy są w stanie nam powiedzieć, jak wygląda to w ich przypadku.
Jeśli jednak nie chcemy rezygnować z piwnicy, a zarówno koszty, jak i poziom gruntu stanowią duży kontrargument, warto zastanowić się nad domem częściowo podpiwniczonym – czyli takim, w którym piwnica jest tylko pod fragmentem budynku. Warto jednak pamiętać, że to bardziej skomplikowana operacja i należy zatrudniać tutaj dobrych, a najlepiej sprawdzonych już wcześniej (np. przez rodzinę i znajomych), fachowców.