Mówiąc „projekt domu nowoczesnego”, często wyobrażamy sobie geometryczne kształty budynku, jego typową „bryłowatość”; niektórzy mogą iść o krok dalej i stwierdzić, że to styl wyłącznie biurowy, nie mający za wiele wspólnego z ciepłem rodzinnego domu.
Trzeba jednak pamiętać, że „nowoczesność” nie oznacza i nie dotyczy tylko wyglądu zewnętrznego naszego budynku. Ma ona wpływ także na szereg innych elementów, które równie istotnie wpływają na budowę naszego domu.
Jakie to są elementy? Przede wszystkim – informacje o użytych materiałach do budowy (z pewnością będzie królowało tutaj szkło, stal i beton, choć i to nie jest regułą, ale śmiało można powiedzieć, że częstą statystyką). Różni się nam także rozkład pomieszczeń, często wprowadzający innowacyjne rozwiązania, niekoniecznie znane nam z projektów domów tradycyjnych.
Korzystając z projektu domu nowoczesnego, skupiamy się także na najnowocześniejszych technologiach, dzięki którymi nasz dom będzie mógł lepiej i sprawniej funkcjonować. Dotyczy to między innymi ograniczenia do minimum utraty ciepła – a idąc dalej, zmienia to nasze zapotrzebowanie na energię grzewczą, przez co my możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu. Z założenia domy nowoczesne są energooszczędne, dzięki czemu stają się komfortowe i nie aż tak drogie w ich utrzymaniu – nie ukrywamy, że architekci starają się, żeby tak właśnie było. Warto wspomnieć też o naszym prawie, które już teraz wymaga audytu energetycznego podczas oddania domu do użytku, a w dalszej kolejności do jego ewentualnej sprzedaży. Projekty domów nowoczesnych mają na uwadze te kryteria, dlatego stosują takie materiały i takie technologie, aby je wypełnić. Istotnym jest więc, by stosować się także do zaleceń autora projektu – architekt zdaje sobie lepiej niż my sprawę z tego, że oszczędności czy to na materiałach budowlanych, czy to na technologii, na dłuższą miarę jest zupełnie nieopłacalne.