Wykorzystując projekt określany projektem gotowym, powinniśmy dzięki temu przyspieszyć sobie realizację budowy naszego domu. Ponadto, takie rozwiązanie jest także tańsze od indywidualnego zamówienia projektu domu – co może okazać się szczególnie istotne, jeśli posiadamy ograniczony budżet i liczymy się z każdym wydanym groszem. (Zwłaszcza mając na uwagę, że tych „groszy” będzie przy budowie domu całkiem sporo).
Kiedy cel zostaje osiągnięty? Analizując podane argumenty, zdecydowaliśmy się jednak na projekt domu gotowego. Udało nam się znaleźć projekt, na które nie musimy dokonywać zmian lub przeróbek (co jest, nawiasem mówiąc, absolutnie niemożliwe, ale mówimy tutaj o takim projekcie, gdzie te zmiany są bardzo małe i niezbyt istotne). Przede wszystkim jednak, projekt taki odpowiada naszym potrzebom, warunkom miejscowym i przepisom budowlanym. Nie powinniśmy zniechęcać się, jeśli projekt tylko częściowo nam odpowiada – może okazać się, że dzięki kosmetycznym poprawkom architekta adoptującego zakochamy się w jego wyglądzie, pomimo początkowych obiekcji.
Może zdarzyć się jednak, że wybraliśmy projekt gotowy, który wymusza na nas szereg istotnych zmian – wtedy powinniśmy się zastanowić, czy faktycznie opłaca nam się zakup takiego projektu? Jeśli mamy nietypowe wymagania, warto zastanowić się także nad zleceniem projektu indywidualnego. Decydując się na wprowadzenie mnóstwa zmian, wiąże się to z dodatkowymi rysunkami budowlanymi w dokumentacji projektowej – zdarzyć się może, że koszty takich zmian są droższe od samego projekty (!). Przeróbki samego budynku mogą ponadto sprawić, że dom w wersji końcowej znacząco różnił się będzie od tego, który wybraliśmy – głównie pod względem estetycznym – i może już nie spodobać nam się tak bardzo, jak wizja, z którą zapoznaliśmy się po przejrzeniu katalogu. W związku z tym warto jednak zastanowić się nad opcją wspomnianego zlecenia.