Planowanie układu pomieszczeń w domu parterowym zdecydowanie zależy od potrzeb jego mieszkańców. Jeśli będzie on wykonany dobrze, na pewno zauważymy to w komforcie użytkowania domu, a w dalszej perspektywie przyczynimy się do oszczędzania energii. Mieszkańcy domów piętrowych mogą stwierdzić, że „góra jest od spania, dół od spędzania tam czasu”. Jak jednak powinno to wyglądać w domu parterowym, w którym nie mamy podziału góra-dół? W przypadku domu piętrowego mamy tutaj na pewno kompozycję wertykalno-horyzontalna, w przypadku parterowego musimy pożegnać się z tą wertykalną.
Na pewno dom parterowy można nazwać budynkiem z charakterem – jest ona przez to bardziej wymagająca. Podstawą jest komunikacja budynku; dla niektórych dom parterowy, ze względu na brak schodów, będzie wyborem idealnym.
Zadaniem architekta jest „strefowanie”, czyli taki podział pomieszczeń, że każdy bez problemu może wskazać część dzienną, nocną i gospodarczą. Trzeba tak zarysować różnicę między tymi strefami, by jednocześnie nie zapomnieć o wygodzie komunikacji między nimi. Taka strefowość pozwoli nam także na uniknięcie potencjalnego konfliktu.
Jak podają eksperci, od południa i zachodu lokujemy zwykle salon i pokoje mieszkalne (te akurat mogą być także ulokowane od wschodu); łazienkę, WC, kotłownię, pomieszczenia gospodarcze powinniśmy ulokować bardziej od strony północnej i północno-wschodniej. Kuchnia czy aneks kuchenny zazwyczaj przylega do salonu. Pomieszczenia strefy dziennej zazwyczaj ze sobą sąsiadują, nie powinny być ponadto oddalone od wejścia do budynku i wiatrołapu.
Oprócz rozmieszczenia pomieszczeń, ważna jest także energooszczędność parterowego domu – właśnie dlatego salon powinien znajdować się od strony południowej, bardziej oświetlonej. Darmowa, ekologiczna energia na pewno zostanie zauważona przez nasz portfel.