Stając przed wyborem energooszczędnego projektu domu, musimy zwrócić uwagę na szereg różnych elementów i metod, które się z nim wiążą. Z pewnością energooszczędne domy kojarzą nam się z projektami domów nowoczesnych – żeby nie powiedzieć nawet: projektami domów luksusowych. To ostatnie stwierdzenie bierze się stąd, że energooszczędne projekty domów często bywają bardzo drogie – przynajmniej na samym początku, bo z czasem nasz portfel wyraźnie docenia to, ile udaje nam się zaoszczędzić.
Jednym z możliwości stosowania energooszczędnego projektu domu jest budowa domu pasywnego. W takim budownictwie możemy, przykładowo, zainstalować pompę ciepła.
Jest to nowoczesne urządzenie, które jest również zintegrowane z centralą rekuperacyjną i kolektorami słonecznymi. Posłuży ona nie tylko do ogrzania i wentylacji wszystkich pomieszczeń w naszym domu, ale także zaspokoi nasze potrzeby i zapotrzebowanie na ciepłą wodą użytkową. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że inwestycja w pompę ciepła ma sens tylko i wyłącznie wtedy, gdy faktycznie mamy wysokie zapotrzebowanie na energię – w innym przypadku mogą to być niepotrzebnie wydane pieniądze, które mogliśmy zainwestować w coś bardziej dla nas sensownego.
Pompa cieplna jest zasilana prądem elektrycznym – ciepło pobierane jest jednak z gruntu, wody lub powietrza (czyli, ogólnie rzecz ujmując: z tzw. „dolnego” źródła ciepła). Energia, która jest pobierana, kumuluje się w wymienniku ciepła. W dalszym etapie energia ta przekazywana jest do tzw. „górnego” źródła ciepła – czyli, na przykład, systemu ogrzewania podłogowego, które możemy mieć w naszym salonie czy sypialni.
Czysto statystycznie – z 1kW pobranej mocy, nasze urządzenie zyskuje nawet 4kW mocy grzewczej. To o cztery razy więcej!
Z pewnością kupno pompy jest inwestycją drogą, ale jeśli mamy takie zapotrzebowanie – na pewno docenimy jej posiadanie. Warto przyjrzeć się także innym projektom domów energooszczędnych i zdecydować się na takie metody i technologie, które najbardziej nam odpowiadają.