Każdy z nas ma inne wymagania, jeśli dochodzi do kwestii wyboru kuchni. Niektórzy cenią sobie przestrzeń – dla nich kuchnią idealną jest ta połączona z dużą jadalnią, a jeszcze lepiej: z przestronnym salonem. Na pewno trzeba wziąć pod uwagę, że jeśli jesteśmy w takiej kuchni i cokolwiek gotujemy, zapach rozchodzi nam się po wszystkich pomieszczeniach – nie ma drzwi, które ten zapach mogłyby stłumić. Wybierając taką otwartą kuchnię, możemy zdecydować się na blat albo tzw. wyspę (kuchenka i blat dostępne są ze wszystkich stron). Wyspa wygląda jednak bardzo efektywnie tylko przy dużym metrażu samego domu, także w tym wypadku jesteśmy uzależnieni od powierzchni, którą posiadamy.
Drugim pomysłem jest, tradycyjna dla nas, kuchnia zamknięta. Jest ona na pewno wygodna, jeśli przewidujemy intensywniejsze korzystanie z niej (wygoda ta płynie czy to z hałasu, który nie przenosi się na inne pokoje, czy wspomnianego zapachu, który przy niektórych potrawach potrafi być niezwykle intensywny).
Jednym z bardziej interesujących pomysłów, jeśli chodzi o kuchnię, jest montaż pieca kuchennego – pomysł ten często był wykorzystywany na wsiach. Taki piec kuchenny zarówno wspomoże system grzewczy w domu, jak i odciąży samą kuchenkę. Stworzy nam również niepowtarzalną atmosferę w domu – szczególnie, jeśli zdecydujemy się na napalenie sosnowymi szczapkami. Decydując się na taką opcję, musimy zaplanować dla takiego pieca kuchennego odpowiednie miejsce, jak i wziąć pod uwagę budowę kanału dymowego.
Patrząc na kuchnie w projektach domów, warto się także zastanowić nad… budową drugiej kuchni w piwnicy. Dlaczego? Jeśli w naszej „normalnej” kuchni będziemy mieli kuchenkę elektryczną i czajnik elektryczny, i elektryczny piekarnik, i wszystkie nasze urządzenia będą na prąd, problem pojawi się, gdy prąd nam chwilowo wyłączą – nie będziemy w stanie zrobić nic; nie mówiąc już nawet o porządnym obiedzie, ale nie będziemy w stanie nawet zagotować wody na herbatę. Dodatkowa kuchenka zasilana przez butlę gazową może rozwiązać ten problem.