Na pewno znamy okazałe, duże, przestrzenne dworki, które przez wieki stanowiły siedzibę zarówno magnatów, jak i drobniejszej szlachty. Budynki te budziły szacunek wśród miejscowych, ale mogła powodować także wyraz zawiści i pogardy u biedniejszej części społeczeństwa. Gdy skończyła się II wojna światowa, dworki polskie odeszły w zapomnienie – był to wynik między innymi obowiązujących ówcześnie prawnych przepisów, których skrupulatnie przestrzegano.
Budynki te, niegdyś dumna właściciela i oczko w głowie tego, kto mógł się poszczycić posiadaniem własnego, rodzinnego dworku – z roku na rok niszczały. Nie można, oczywiście, uogólniać i mówić o każdym tego typu budynku, ale na pewno dworki niszczejące stanowiły smutną większość. Jeśli dworki zostały przejęte przez skarb państwa, najczęściej gospodarowały nimi miejscowe PGRy – Państwowe Gospodarstwa Rolne.
Pod koniec ubiegłego wieku – czyli pod koniec XXw. – pojawiła się moda na duże domy, obszerne rezydencje, stylizowane na, nieco wtedy zapomniane, polskie dworki. Starano się, w nowym wtedy budownictwie, budować je na nowo i dodać im utracony blask. Bardzo starannie zaprojektowane, urządzone niejednokrotnie z przepychem (nie tylko z zewnątrz, ale także i wewnątrz – projektanci wnętrz zacierali ręce, mogąc bawić się, nieco utartymi już, schematami). Mające nawet kilkaset metrów – współczesne „dwory” czy „pałace” robią wrażanie, a dla części są nieosiągalnym, ale silnym marzeniem. Być może ma to związek ze stereotypem, który pojawia się w naszej głowie, jeśli myślimy o dworkach czy pałacach – ktoś, kto mieszka w czymś takim, z pewnością posiada wielki majątek. Idąc dalej, wiąże się to z pewnego rodzaju prestiżem, jest to także symbol nobilitacji.
O gustach, jak wiadomo, się nie dyskutuje. Dla niektórych takie właśnie formy są tym, których poszukują, starając się wybrać swój projekt domu idealnego. Ciężko z pewnością wkomponować w taki „stary” dworek elementy stylu nowoczesnego, ale nie jest to niemożliwe, naturalnie – architekt lubiący wyzwania z pewnością podejmie się realizacji takiego wymagającego zadania.