Jeśli już zdecydujemy się na konkretny projekt domu, pamiętajmy, aby był to wybór dla nas w pełni świadomy. Projekt domu, na który się zdecydowaliśmy, prawdopodobnie ma jakieś wady, które się nam nie podobają, nie jesteśmy w stanie nic z nimi zrobić, ale ich występowanie nie wpływa na naszą ogólną ocenę projektu ani też nie zmienia naszego zdania w zakresie wykorzystania tego, a nie innego rozwiązania.
Świadomy wybór dotyczy głównie projektów domów energooszczędnych. Oczywiście, w takich projektach zapotrzebowanie na energię jest dużo, dużo niższe, wiąże się ono jednak z wysokimi kosztami inwestycyjnymi, które musimy ponieść na samym początku – decydując się na ten typ projektu, warto mieć to na uwadze. W projekcie domu energooszczędnego zastosowane rozwiązania – czy to architektoniczne, czy budowlane, łącznie z doborem odpowiednich materiałów budowlanych i izolacyjnych oraz optymalnej instalacji – muszą mieć swój oddźwięk w efektywnym wykorzystywaniu energii podczas jej użytkowaniu. Mówiąc prościej: powinna być jak najniższe energii, która jest dostarczana do budynku. Dzięki tym działaniom, korzyści z tego odnosić będziemy nie tylko my jako inwestorzy czy my jako lokatorzy – korzyści z pewnością doceni środowisko, gdyż zbliżymy się tym samym do jego ochrony.
Przy mniejszym zużycie przede wszystkim zmniejszymy koszty eksploatacyjne budynku, co z pewnością docenimy, gdy przyjdzie nam płacić comiesięczne rachunki.
Świadomy wybór projektu domu to taki wybór, w którym jesteśmy w stanie na przykład zaakceptować wyższe koszty budowy, pod warunkiem, że zwróci nam się to w przyszłości, przy normalnym użytkowaniu budynku. Jeśli jednak nie decydujemy się na projekt domu energooszczędnego, pamiętajmy, by to również był w pełni świadomy wybór.