Oczywiście, decydując się na wybudowanie swojego własnego, rodzinnego gniazdka, częstokroć spotykamy się z problemem wyboru odpowiedniego projektu domu. I tutaj bynajmniej nie mamy na myśli problemu z doborem domu, w którym podoba nam się jego metraż albo to, że salon tak zgrabnie połączony został z kuchnią. Mamy na myśli kwestie czysto praktyczne, żeby nie powiedzieć: techniczne. Zależące czy to od wielkości i rozmiarów działki, na której rzeczony budynek ma powstać, czy też od warunków, na które wpływu nie mamy – klimatycznych, środowiskowych czy tych dotyczących zagospodarowania przestrzennego.
Przy wyborze projektu warto zwrócić szczególną uwagę na wejście – i na wiatrołap. Decydując się na konkretne wejście, upewnijmy się, że jest tam dostatecznie dużo miejsca na powieszenie płaszczy czy pozostawienie obuwia; nie wydaje nam się, że każdy byłby zachwycony faktem biegania po całym domu z płaszczem lub butami, bo nie ma miejsca, by zostawić je przy wejściu.
Decydując się na, przykładowo, domek letniskowy, problemu zbyt wielkiego nie ma, bo wystarczy nam lekko poszerzony wiatrołap. Inna kwestia ma się z normalnym domem mieszkalnym – tutaj na stałe przydałaby nam się garderoba. Mówiąc o „garderobie” w wiatrołapie, najczęściej mamy na myśli zabudowaną szafę, o głębokości na przykład 80cm. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasze kurtki i buty możemy wygodnie odstawić już przy wchodzeniu do domu, tworząc w nim porządek i mając pewność, że nasze obuwie czy odzież się nie poniszczą.
Niektórzy inwestorzy rezygnują z wiatrołapu i każą go usuwać architektowi adaptującemu. Warto jednak pamiętać, że wiatrołap nie jest postawiony tylko ze względów estetycznych, ale ma również znaczącą rolę, tzw. funkcję śluzy, i jego usunięcie mogłoby przynieść nam więcej szkody niż pożytku.