Co rozumiemy, mówiąc o „środowisku”? Na pewno skupiamy się na ludziach, którzy z projektowania domów związali swoje życie zawodowe. Co jesteśmy w stanie powiedzieć o projektowaniach domów?
Obecnie polski rynek skupia się głównie na produkowaniu i skupywaniu projektów gotowych – to one, w przeciwieństwie do projektów domów indywidualnych, są najbardziej popularne. Pomimo sporej konkurencji w branży, chętnych architektów nie ubywa.
Często możemy denerwować się na reklamy o materiałach budowlanych. Nierzadko zdarza się, że w czasopismach branżowych – rodem z pism kobiecych – ciężko odróżnić nam artykuł od reklamy. Na pewno utrudnia to nieco dostęp do projektu i może rozpraszać odbiór, choć, naturalnie, decydując się na projekt, w którym czasie zdecydować się musimy na materiały budowlane, z których będziemy korzystać.
W obecnych czasach prym wiedzie Internet – to dzięki komputerowi zapewniana jest profesjonalna obsługa, głównie obsługa klienta. (Niezupełnie ma to odzwierciedlenie w jakości projektów – w końcu ktoś, kto ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu ręcznym, na pewno stanowi cenniejszy nabytek niż ktoś, kto co prawda doskonale wie, jak z komputerowych narzędzi architektury korzystać, ale zbyt wiele projektów w swoim życiu nie stworzył). Dzięki dobroci szybkiego wyszukiwania możemy dotrzeć do odpowiednich firm czy informacji. Warto jednak przypomnieć, że komputer to zaledwie narzędzie, nie zastąpi ono w pełni człowieka.
Korzystając z Internetu, łatwo można dotrzeć do firm, które produkują katalogi z projektami domów tradycyjnych lub nowoczesnych, drewnianych lub murowanych. Możemy dzięki temu łatwiej i szybciej dotrzeć do konkretnego, interesującego nas projektu – a dzięki wynikom wyszukiwania, łatwiej nam dopasować filtry do naszych zapotrzebowań, na przykład ustawiając interesujący nas metraż czy liczbę pokoi. Na pewno jest to łatwiejsze niż dawniejsze przeglądanie katalogów, kartka po kartce, w poszukiwaniu projektów, które najbardziej spełniły by nasze oczekiwania i najdosadniej trafiły w nasz gust.