Wybierając nasz projekt, musimy zastanowić się nad tym, czy powinniśmy zdecydować się na dom z poddaszem użytkowym. Jeśli cenimy sobie projekty domów nowoczesnych, bardziej docenimy płaski dach, rezygnując tym samym z dodatkowego metrażu na poddaszu – taki dom zaplanowany jest w oparciu o najprostszy układ funkcjonalny. Często jednak decydujemy się na dach spadzisty, które wygeneruje nam dodatkowe pomieszczenia – jak takie pomieszczenie zagospodarować? Jak zaplanować taki układ? Jak zaizolować dach, aby nie tracić cennej energii, a tym samym nie podnosić sobie kosztów ogrzewania? Czy okna dachowe wystarczą, by tę przestrzeń zamienić w przestrzeń jasną – jeśli tak, ile ich powinno być? Odpowiedź na każde z tych pytań wiąże się z dodatkowymi kosztami, których musimy być świadomi, decydując się na projekt domu z poddaszem użytkowym.
…nie są to jednak tak wielkie koszty, jakich powinniśmy się spodziewać. Inaczej ma się, na przykład, z piwnicą – tutaj faktycznie tworzymy pełnowymiarową, nową kondygnację, która dodatkowo jest jedną z ważniejszych, bo to na niej budowany jest cały dom. Dom z poddaszem użytkowym nie musi być wcale droższy od tego z prostą konstrukcją parterową. Może się okazać, że jest zgoła odwrotnie!
Jak podają eksperci, jednym z powodów, dla którego dom parterowy może stać się droższy od domu z poddaszem użytkowym, jest to, że taki dom parterowy zajmuje większą przestrzeń na działce – w związku z tym zostaje nam mniej miejsca na ogród, co będzie szczególnym minusem dla tych, którzy cenią sobie relaks na świeżym powietrzu bądź możliwość pielęgnacji ukochanych roślin. Większa działka to także wyższe koszty, które musimy ponieść, jeśli ją chcemy zakupić. Dodać należy do tego także fakt, że dom parterowy zawiera większą powierzchnię fundamentów i samego dachu, co znacząco przekłada się na koszty. Efekt? Dom z poddaszem użytkowym może być tańczy od domu parterowego, oczywiście z takim samym metrażem.