Wielokrotnie wspominaliśmy o budowie domu według projektów domów pasywnych. Jest to szczególny typ budowy domu energooszczędnego, który stosuje dość radykalne metody działania – wpływa nie tylko na zastosowane technologie, ale także wymusza pewną estetykę budynku (np. warto wiedzieć, że w domach pasywnych najbardziej pożądane jest tworzenie budynków z brył).
Przy budynkach pasywnych musimy być świadomi, że nie wykorzystujemy niezwykłych materiałów – to te same materiały, jakie stosowane są w realizacji projektów domów tradycyjnych czy nowoczesnych. Wysokie koszty, jakie pociągają ze sobą domy pasywne, związane są przede wszystkim z potrzebą zakupu rekuperatora, pompy ciepła czy kolektorów słonecznych – każdy z tych elementów jest niezwykle kosztowny. Choć z roku na rok stają się one coraz tańsze, wciąż stanowią znaczy procent samej inwestycji.
Czysto statystycznie i liczbowo – budowa domu pasywnego (oczywiście, w zależności od zastosowanych materiałów i zastosowanych rozwiązań) może być droższa od budowy domu tradycyjnego czy energooszczędnego o 10%, a nawet 30 (!) %.
W Polsce, choć coraz częściej spotykamy się z zainteresowaniem energooszczędnych projektów domów, budynku pasywne wciąż nie są aż tak popularne, a sama idea nie jest aż tak rozpowszechniana i ceniona. Wynika to nie tylko z wyższych nakładów inwestycyjnych, o których wspominaliśmy, ale także z powątpiewania w to, czy faktycznie w przyszłości koszty eksploatacji będą niższe, trwałość domu lepsza, a komfort mieszkania zauważalny. Na razie w Polsce nie mamy dopłat do budowy domów pasywnych (choć pojawiają się możliwości otrzymania dodatkowego dofinansowania, jeśli np. zdecydujemy się na kupno kolektorów słonecznych), ale dzieje się to już w innych krajach Unii Europejskiej, także w krótkim czasie może to spotkać także i nas.