Nie znając pojęć dotyczących projektu domów, nie zdajemy sobie również sprawę, jak istotna wydaje się być dla nas „adaptacja” budynku. Dla zupełnego laika adaptacja dotyczy tego, czy chcemy mieć dodatkowe okno w ścianie albo czy wolimy usunąć tę ścianę między przedpokojem a kuchnią. Dla tych, którzy tak myślą, musimy podkreślić jasno, acz stanowczo: dostosowanie projektu wizualnie, do własnych potrzeb, to zaledwie jeden z elementów adaptacji budynku.
Adaptacja jest bardzo ważnym elementem personalizacji naszego projektu. To dzięki adaptacji projektu możemy dostosować obrazek naszego wymarzonego domu do działki, na której chcemy ten dom widzieć. Działka jest działce nierówna – chyba najbardziej istotnym elementem wizualnym wydaje się być grunt. Niektórzy mają szczęście, dobrą ziemię na działce i w miarę płaską powierzchnię; inni jednak muszą borykać się z problemami zastanej wody czy różnymi krzywiznami (o górach już nie wspomniawszy).
Adaptacja pozwoli nam dostosować projekt domu do tego, by był dla nas jak najlepszy. Obejmuje wiele czynników – od instalacji mediów, poprzez badanie gruntów. Widzimy idealny projekt domu luksusowego? Dobrze, pamiętajmy jednak, by luksus zasługiwał na odpowiednie przyjęcie. Chcemy projekt domu drewnianego? Idealnie, ale weźmy pod uwagę to, jaki ma to związek z terenem, na którym ten dom chcemy widzieć. Wolimy projekt domu nowoczesnego czy luksusowego? Możemy wybrać, co tylko chcemy, należy jednak pamiętać, by odpowiadało to nie tylko naszym potrzebom, ale również naszym możliwościom. Bądźmy świadomi nie tylko możliwości naszego portfela (jak podejrzewamy – możliwości ograniczonych), ale bądźmy świadomi także możliwości terenu, który chcemy wykorzystać pod budowę. Nie dajmy się zaskoczyć nieprzyjemnym sytuacjom w trakcie budowy; aby temu zapobiec, pomyślmy o rozsądnej i sensownej adaptacji projektu budowlanego do naszego zamysłu.