Obserwując polski rynek, możemy zaobserwować także tendencje do zachowań naszych rodaków. Jakie projekty domów wybieramy najchętniej?
Obecnie króluje minimalizm. Niezupełnie wiąże się to z projektami domów nowoczesnych pod względem ich stereotypowego wizerunku – a więc płaskiego dachu czy dużej ilości szkła i betonu. Nowoczesność wyraża się w innowacyjnych technikach budowlanych, zaś minimalizm: w samym projekcie domu.
Bardzo często decydujemy się także na dach stromy, dwuspadowy. Jest on droższy od dachu prostego, ale dla większości zdecydowanie ładniejszy. Dach dwuspadowy nie powoduje także wielkich i niepotrzebnych kosztów, jakie powodowałby dach o wielu spadach i przejściach.
Popularna staje się także otwarta kuchnia, czyli kuchnia łączona z jadalnią i/lub salonem. Ma to swoje minusy, jednak niewątpliwą zaletą jest przestrzeń, którą zyskujemy w domu. Bardzo często poszukiwane są projekty, w których spiżarnia umiejscowiona jest obok kuchni – na pewno doceni to każdy łasuch, który lubi tworzyć domowe przetwory i chciałby mieć je zawsze pod ręką.
Można podzielić także klientów na dwie kategorie pod względem powierzchni użytkowych. Do pierwszej zaliczają się ci, którzy chcą wybudować domy o powierzchni 90-120m2, zaś do drugich zaliczamy tych, którzy decydują się raczej poszukać czegoś w granicach 160-180m2.
Na pewno Polacy starają się znajdywać takie projekty domów, które uwzględniają piwnicy albo chociaż częściowe podpiwniczenie; wciąż uważamy to za obowiązkową kondygnację w domu.
Oczywiście, pojawiają się także indywidualne, osobne potrzeby – na przykład koniczność stworzenia osobnego gabinetu, piwnicy czy dużego, zadaszonego tarasu. Nie ma jednak na to jakiejś konkretnej reguły. Można jednak powiedzieć, że zapotrzebowanie na takie powierzchnie się zwiększa na niektórych obszarach i wśród niektórych grup – tutaj jednak nie chcemy pokuszać się na daleko idące uproszczenia.