Decydując się na stworzenie swoich czterech ścian, na pewno istotnym kryterium w wielu przypadkach okazuje się być cena. W związku z tym warto zastanowić się, na jaki typ budynku chcemy się zdecydować, wybierając projekt naszego wymarzonego domu.
Dom piętrowy czy parterowy – co jest dla nas najlepsze? Jedna czy dwie kondygnacje? Patrząc tylko pod względem finansowym (i oczywiście porównując domy o jednakowej powierzchni użytkowej, z zaznaczeniem, że jest to więcej niż sto metrów kwadratowych – o czym za chwilę) – na pewno koszt budowy według projektu domu piętrowego jest mniejszy od projektu domu parterowego. Wynika to z tego, że dom piętrowy ma mniejszą bryłę (dzięki czemu oszczędzamy na materiałach budowlanych), jego dach ma zdecydowanie mniejszą powierzchnię (musimy postarać się jednak o jego droższą izolację zazwyczaj), a przede wszystkim nie musimy przeprowadzać tak dużych powierzchniowo prac ziemnych, gdy chcemy postawić nasz budynek (nie jest trudno wyobrazić sobie, że dom parterowy potrzebuje dwa razy większej powierzchni na fundamenty od domu piętrowego, jeśli oba mają taką samą powierzchnię). Te trzy różnice powinny nam się rzucić w oczy od razu, gdy przeglądamy projekty domów. Czwartym istotnym elementem, choć niezupełnie wpływającym na koszty, jest oddzielnie w budynku piętrowym części dziennej i nocnej – element ten ułatwia codziennie funkcjonowanie z innymi domownikami i może także ułatwić przyjmowanie potencjalnych gości.
Na plus projektu domów parterowych wpływa zdecydowanie ograniczona komunikacja – odpadają nam koszty wykonywania schodów i górnej łazienki. Tych dwóch elementów nie jesteśmy w stanie pominąć czy domach piętrowych.
Specjaliści dodają, że jeśli nasza powierzchnia użytkowa domu jest mniejsza niż sto metrów kwadratowych, postawienie domu piętrowego nie jest opłacalne. W przypadku większej powierzchni, dom piętrowy jest dla nas bardziej opłacalny pod względem cenowym – pod względem innych czynników musimy rozpatrzeć to już indywidualnie.