Od wieków w polskich domach wykorzystujemy piwnicę, traktując ją jako integralną część całego budynku. Skąd ta popularność dodatkowej kondygnacji – jakie są plusy posiadania piwnicy w projekcie naszego budynku parterowego czy piętrowego?
Na pewno dużą zaletą jest dodatkowa, duża ilość miejsca – tak naprawdę zyskujemy kolejną kondygnację do naszego budynku. Dzięki niej możemy pozwolić sobie na stworzenie w naszym domu wygodniej siłowni czy przytulnej sauny.
Dzięki temu, że piwnica stanowi kolejną część w naszym domu, w dodatku jest pierwszą kondygnacją, częściowo lub całkowicie pod powierzchnią gruntu, nie musimy utrzymywać tam wzorowego porządku. Ma to odzwierciedlenie głównie w „brudzących” rzeczach, które w piwnicach się pojawiają – węgiel czy koks umieszczone w piwnicy nie zabrudzi nam naszej sypialni, a ziemniaki kuchni.
Odnośnie ziemniaków i innej żywności – piwnica ponadto może stanowić doskonałą spiżarkę. Dzięki swojemu usytuowaniu, ze względów naturalnych jest tam chłodniej niż w innych częściach budynku – możemy dzięki temu przechowywać tam zapasy żywności, które mają szansę utrzymywać się dłużej niż w pomieszczeniach na wyższych kondygnacjach.
W piwnicach warto także umieścić instalacje wodno-kanalizacyjne – dzięki czemu łatwiej nam będzie je konserwować, a przypadku awarii: naprawić. Na pewno polepsza to organizację całego budynku i zwiększa jego funkcjonalność.
Ważnym elementem jest także wentylacja – mając budynek z piwnicą, wentylacja w nim jest zdecydowanie lepsza. W związku z tym, że ściany naszego budynku są głęboko osadzone w ziemi, warto pamiętać o dobrej izolacji cieplnej – dzięki niech ochronimy ściany zewnętrzne przed przemarzaniem, także w dłuższej perspektywie będzie to dla nas zdecydowanie bardziej opłacalne.