Masz w głowie projekt idealnego domu. Niezaprzeczalnie – jest fantastyczny, ma perfekcyjny rozkład wszystkich pomieszczeń. Wertujesz mnóstwo kartek z projektami domów, licząc cicho w duchu, że jakiś architekt wpadł już na dokładnie taki sam pomysł. A tutaj, proszę: rozczarowanie. Nikt nie siedzi w Twojej głowie, nie przelał Twoich myśli na papier. Co wtedy?
…wtedy, oczywiście, można poprosić architekta o stworzenie unikalnego projektu, tylko dla nas, z wszystkimi naszymi uwagami. Wadą takiego rozwiązania są zawyżone koszty zarówno projektu domu, jak i całej budowy.
Czy można zmniejszyć horrendalne koszty, często nawet kilkakrotnie większe? Można. Źródło tkwi w naszym podejściu przy szukaniu odpowiednich projektów domów. Jak więc powinniśmy podchodzić do szukania wymarzonego projektu domu? Nie jest to zadanie skomplikowane, jeśli będziemy mieli na uwadze, że absolutnie nie szukamy idealnie takiego samego domu, jaki jest w naszej głowie, a jedynie odpowiednio zbliżonego.
Wiadomym jest, że każdy projekt domu musi przejść swoją adaptację – to podczas tego etapu możemy wprowadzić ewentualne zmiany i poprawki. Dodanie ściany czy przesunięcie niektórych – to są elementy, które, po konsultacji z architektem, możemy zmienić w naszym projekcie.
Co więc zrobić, by mieć unikalny projekt domu, a jednocześnie nie wydać fortuny? Kupić projekt już istniejący, który jest najbliższy naszym oczekiwaniom, i tak go zmodyfikować, by jak najbardziej odpowiadał naszym potrzebom. Zatrudniając dobrego architekta adaptacyjnego, uzyskamy także dodatkową pomoc i rzeczową ocenę możliwości zmian, co jest niewątpliwie ważnym elementem. Na pewno nie możemy liczyć, że zmienimy całkowicie technologię, w której dom ma powstać, albo całkowity rozkład pomieszczeń – na pewno uda nam się jednak wprowadzić takie zmiany, by jak najbardziej nam odpowiadały.