Każdą sprawę należy, oczywiście, rozpatrywać indywidualnie – od tego akurat nie ma odstępstwa od reguły. W każdym razie, może nam się zdarzyć, że adaptując projekt, przeoczyliśmy jakieś zmiany. Projekt został zatwierdzony, zaakceptowany, a budowa domu się już rozpoczęła. Co wtedy, gdy nagle okazuje się, że jakiś element nie współgra z resztą? Przede wszystkim – nie panikować, odetchnąć i dokładnie zapoznać się z ustawą Prawo Budowlane. To w niej ustalone są odstępstwa istotne i nieistotne od zatwierdzonego projektu budowlanego.
Tutaj warto na chwilę się zatrzymać i zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy zmianami nieistotnymi a istotnymi. Do tej pierwszej grupy należą drobnostki, które może udokumentować kierownik budowy, dokonując wpisu w dzienniku budowy – obejmują one takie kwestie jak zmiana kolorystyki domu, przesunięcie ścianek działowych, okien i drzwi, zmiana stropu itd. Jest to zmiana nieistotna, bo co prawda niesie za sobą dodatkową pracę, ale nie ponosimy za to wielkich konsekwencji. Do zmian istotnych należą zmiany dotyczące zagospodarowania działki czy zmiany parametrów budynku (jego wysokości czy szerokości, ilości kondygnacji, powierzchni zabudowy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego). Tutaj procedura wygląda też zupełnie inaczej, bo musimy wykonać cały projekt zamienny.
Nasze zmiany musimy skonsultować z naszym architektem adaptacyjnym – jak już określimy, jakie to zmiany muszą być, wybieramy, do jakiej kategorii zmian one należą. Co istotne, musimy dokonać wszelkich formalności przed wprowadzeniem się do budynku (a więc: przed przystąpieniem do jego użytkowania). Jeśli zbagatelizowalibyśmy te formalności, możemy boleśnie odczuć tego konsekwencje, zarówno finansowe, jak i czysto czasowe – przedłużymy sobie termin wprowadzenia się do naszego nowego domu.