Nie jest prawdą, że na długiej i wąskiej działce nie można postawić domu, który będzie dla domowników komfortowy – dużo zależy od pomysłu architekta. Czasem, wręcz przeciwnie, może to być duże pole do popisu dla takiego architekta, przez co zyskamy ciekawy i nietypowy, niekonwencjonalny projekt domu.
Nie ma jednoznacznej recepty na to, jaki typ domu będzie najlepszy na wąską działkę – wiadomo, że każdy z przypadków należy rozpatrywać osobno, indywidualnie. Ważne jest, aby dopasować projekt zarówno do zastanej działki, jak i do potrzeb przyszłych lokatorów.
Problemem mogą okazać się jedynie poszukiwania gotowego projektu, choć oczywiście – nie jest to reguła. Projekty, które możemy oglądać w biurach, z reguły przystosowane są do działek o bardziej regularnych działkach, choć możemy znaleźć i takie propozycje, które możemy swobodnie wykorzystać na działce wąskiej. Zamówienie projektu indywidualnego pomoże nam jednak w wykreowaniu projektu specjalnie pod nasze (dość nietypowe w tym wypadku) potrzeby.
Zgodnie z prawem i warunkami technicznymi, których musimy przestrzegać – potrzebujemy co najmniej 4m odległości między ścianą zewnętrzną budynku (jeśli jest okno) i granicą działki lub 3m odległości między ścianą zewnętrzną budynku (bez okien i drzwi) a granicą działki.
Dobrym rozwiązaniem jest także „pójście w górę” – czyli skupienie się nie na rozbudowaniu powierzchni i dzieleniu, już i tak niewielkiej, przestrzeni na wiele mniejszych pomieszczeń, ale dobudowanie kolejnych kondygnacji.
Nie musimy także rezygnować z ogrodu – warto przed domem zagospodarować miejsce na podwórko. Zabieg ten da nam wrażenie tego, że naszą działkę „poszerzamy”. Jeśli dodatkowo stworzymy w naszym domu „zgłębienie”, optycznie sprawimy, że wydawać nam się będzie, iż przestrzeni jest więcej niż w rzeczywistości.